Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2016 za nami

Utworzono dnia 24.05.2016

W ramach obchodów XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje” GBP w Bojadłach  zabrała dzieci na wyprawę do wspaniałego, egzotycznego świata wyobraźni. Było to możliwe dzięki projektowi „ Mądre bajki z całego świata” Fundacji Kulczyk. Biblioteka otrzymała od fundacji pakiet materiałów: audiobook (17 bajek z różnych stron świata – Filipiny, Gruzja, Irak, Kambodża, Madagaskar, Nikaragua, Togo, Uganda), scenariusze zajęć oraz karty pracy. Dzięki tym pomocom dydaktycznym GBP w Bojadłach przeprowadziła zajęcia z uczniami klas I z wychowawczynią Panią Małgorzatą Bugała.Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wybranej  bajki pochodzącej z Polski pt "Bajka o Piotrusiu". Dzięki tej bajce uczniowie poznali lepiej  zalety Piotrusia i swoje.Odkryli ,że każdy z nich ma wiele umiejętności i mocnych stron.

"Mądre bajki z całego świata" wprowadzają dzieci w świat takich wartości jak: miłość, dobro, mądrość, rozwaga uczciwość, wytrwałość, zgoda, współpraca, sprawiedliwość.Dzięki temu spotkaniu uczniowie zrozumieli, że "Są takie miejsca na świecie , gdzie bajki pomagają dzieciom przetrwać".

10 maja  2016 r. gościliśmy w naszej bibliotece Artura Nowickiego, ilustratora książek i czasopism dla dzieci.W warsztatach aktywnie uczestniczyli uczniowie klasy IV  w Bojadłach z wraz z wychowawczynią Panią Anią Cieślik którzy zapoznali się z różnorodnością technik rysowania oraz procesem powstawania ilustracji. Wspomniano również o jednej z nowocześniejszych metod tworzenia rysunku, przy zastosowaniu tabletu graficznego.Rysunki  Artura Nowickiego zdobią książki między innymi autorstwa Grażyny Bąkiewicz, Renaty Piątkowskiej oraz Barbary Stenki. Piękny, ciekawy tekst w połączeniu z kolorową ilustracją to z pewnością coś co sprawia, że książeczki dla dzieci są niezwykle barwne. Popularna seria Ale historia…, a książka pt: Mieszko, ty wikingu! to opowieść pełna historycznych ciekawostek oraz zabawnych ilustracji.

Podczas warsztatów Pan Artur zachęcił dzieciaki do stworzenia postaci z kapeluszem . Każdy, jedynie przy użyciu czarnego flamastra ,kredek  i własnej wyobraźni, wykonał  pracę, po czym wszystkie zostały zebrane w jedną wspólną książkę.

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach Tygodnia Bibliotek zaczęliśmy książką pt" Przepis na miłość".Historia dla dzieci, która wyjaśnia czym jest miłość.

Kiedyś, kiedy moi rodzice byli dziećmi, wcale się jeszcze nie znali. Mama lubiła wszystko, co kolorowe, a tata wszystko, co niekolorowe. Gdy tylko tata nauczył się liczyć do dziesięciu, ponumerował wszystkie półki na regale. Kiedy się nudził, po prostu przestawiał zbiór krówek z półki numer dziewięć na półkę numer cztery...

Mama i tata nie zawsze byli razem. Przez długi czas w ogóle się nie znali - do chwili, gdy zakochali się w sobie. Mama lubiła różne kolory - tata tylko biel i czerń. Mama marzyła o mężczyźnie, który będzie lubił taniec do białego rana i życie w kolorowym chaosie. Tata chciał spotkać kobietę, która zamieszka wraz z nim w jego uporządkowanym, ciemnym mieszkaniu i będzie grać z nim w szachy. Oboje czuli się samotni. Aż nagle, pewnego dnia, wpadli na siebie na ulicy. Mamie zakręciło się w głowie, a tacie zaczęło mocno walić serce. A potem działy się rzeczy zadziwiające i niesamowite.Ciepła i optymistyczna książka dla każdego bez ograniczeń wiekowych.Na koniec naszego spotkania nasi uczestnicy malowali biblioteki swoich marzeń.Powstały piękne i ciekawe  prace nowoczesnych bibliotek.

Utworzono: 19.05.2016